» » دامنه سایت چیست

مقالات

دامنه سایت چیست

دامنه سایت چیست

چنانچه قصد طراحي سايت داريد، ابتدا بايد آزاد بودن دامنه سايت خود را بررسي كنيد. دامنه سايت شما بخش‌هاي مختلفي دارد كه براي شما بيان مي‌كنيم:
بخش پيشوند: اين قسمت همان www است كه در ابتداي آدرس سايت‌ها ذكر مي‌شود. اين بخش براي كاربران اختياري است به اين معني كه اگر در نوار آدرس مرورگر وارد نشود مشكلي در بارگذاري سايت ايجاد نمي‌كند.

بخش نام: اين قسمت همان نامي است كه براي سايت خود در نظر گرفته‌ايد. اين نام مي‌تواند برگرفته از نام شركت شما و يا نام فردي شما باشد. براي انتخاب نام دامنه تنها آزاد بودن آن مهم است. در ادامه نحو تست آزاد بودن دامين را براي شما شرح مي‌دهيم.
بخش پسوند: هر دامين الزاماً بايد داراي يك پسوند باشد. پسوندهاي مختلفي براي هر يك از دامنه‌هاي اينترنتي وجود دارد. برخي از اين پسوندها به كشورهاي خاصي اشاره مي‌كنند و برخي ديگر از پسوندها به نوع كاربري سايت اشاره مي‌كنند. براي مثال پسوند org ابتداي كلمه Organization  و به معناي سازمان مي‌باشد لذا معمولاً سازمان‌ها براي سايت‌هاي خود از پسوند .org استفاده مي‌كنند.
نحوه تست آزاد بودن دامين
برای ثبت دامنه خود اول باید از آزاد بودن آن مطمئن باشید و اگر شرکت خاصی می خواهد ثبت دامنه شما را انجام دهد از معتبر بودن آن آگاه باشید.
یکی از راه‌هایی که می‌توانید برای اطمینان از آزاد بودن دامنه خود انجام دهید این است که به سایت مربوط به آزاد بودن دامنه مراجعه کرده و با سرچ کردن نام سایت و پسوند مورد نظر (که برای هر فردی یا شرکت و یا کشورها مجزا است) را انتخاب کرده و بعد از مطمئن شدن از آزاد بودن دامنه خود آن را ثبت کنید. برای بررسی هم می توانید وارد سایت nikan.co شوید در قسمت جستجوی دامنه نام سایت خود را وارد و پسوند را اعمال کنید و کلید سرچ را انتخاب نمایید.


برای مثال:

ثبت دامنه-گروه مهندسین نیکان

بخش پروتكل آدرس اينترنتي:
برای تشکیل یک آدرس اینترنتی باید اول پروتکل را وارده کرده سپس پیشوند را به آن اضافه کنیم و بعد نام سایت اضافه كرده و در آخر پسوند دامنه را اضافه می‌‌کنیم.
پروتکل‌ها که در ابتداي آدرس اينترنتي ذكر مي‌شوند، به معنی قوانینی هستند که نحوه تبادل اطلاعات از کامپیوتر سرويس گيرنده و سرويس دهنده را تعیین می کنند. در ادامه چند نمونه پروتكل اينترنتي را ذكر مي‌كنيم:
·        http
·        https
·        ftp 

طراحی سایت
 
نكته: توجه داشته باشيد كه مفهوم دامنه هر سايت از هاست (فضاي ذخيره‌سازي) متفاوت مي‌باشد لذا براي مطالعه راجع به هاستينگ به مقاله بعدي ما با عنوان ثبت هاست مراجعه فرماييد.
سعي كنيد هنگام ثبت دامنه از اطلاعات خود استفاده كنيد و چنانچه از فردي تقاضاي ثبت دامنه مي‌كنيد حتما از وي بخواهيد كه از اطلاعات خود شما استفاده كند. در اينترنت سرويسي به نام Who is وجود دارد كه با استفاده از آن مي‌توان مشخصات ثبت شده براي هر دامنه را بررسي كرد. لذا شما مي‌توانيد پس از ثبت دامنه از اين طريق اطلاعات دامين خود را بررسي و اطمينان حاصل كنيد.
در نظر داشته باشيد كه براي استفاده از خدمات بانكي در وب سايت خود مانند سبد خريد و درگاه آنلاين بانك بايد دامنه سايت به نام صاحب اصلي آن باشد تا بانك درگاه را در اختيار شما قرار دهد.
 


 

Rated 5/5 based on 2354 reviews
طراحی سایت
Rated 4.5/5 based on 421 reviews

Copyright 2006-2019 Web Designed By Nikan Engineers Group ©