» » CMS یا همان سیستم مدیریت محتوا چیست؟

مقالات

CMS یا همان سیستم مدیریت محتوا چیست؟

CMS یا همان سیستم مدیریت محتوا چیست؟

CMS یا همان سیستم مدیریت محتوا چیست؟

مدیریت محتوای سایت یا CMS مخفف (Content Management System) به طور ساده سامانه مدیریت محتوا است.

یعنی کاربر می‌تواند به راحتی دسترسی به اطلاعات سایت خود داشته باشد و آن‌ها را به روزرسانی کند، محتوای آن را تغییر دهد، اطلاعات آن را عوض کند و یا صفحات سایت را حذف یا اضافه کند. با استفاده از این امکانات کاربر توانایی بروز رسانی راحت و سریع دارد و این موضوع باعث می‌شود تا محتوای سایت بروز و غیر تکراری باشد و برای بازدیدکنندگان سایت جذابیت داشته باشد. سیستم‌های مدیریت محتوا با استفاده از رابط کاربری خود مدیریت داده‌ها را برای افراد غیر متخصص آسان می‌کنند لذا با استفاده از آن‌ها دیگر برای مدیریت وب سایت خود به شرکت‌های نرم‌افزاری خاصی که به طور دائمی نیاز به آن‌ها داشته باشید متکی نیستید.

 

cms -مدیریت محتوا سایت  


سال‌ها پیش تعداد کاربران وب چندان قابل توجه نبود اما با گذشت زمان تعداد کاربران رو به افزایش بوده است به همین دلیل شرکت‌های اینترنتی برای پیشرفت کار خود و رفع نیاز کاربران دست به طراح‌های پیشرفته و پیاده‌سازی‌های نرم افزار‌های جامع زدند. امروزه پیشرفت در حوزه علم و فناوری و افزایش شرکت‌های متعدد باعث شده از قیمت جذب مشتری کاسته شود. ( اما باید این را در نظر گرفت که با شرکت‌های معتبر باید همکاری کرد. این توصیه را به شما می‌کنیم که به خاطره افت قیمت با هر شرکتی همکاری نکنید) اما این کار باعث شده که شرکت‌های طراحی سایت، طراحی و پشتیبانی بهتر ارائه دهند تا بتوانند رضایت مشتریان را جلب کنند.

آن‌ها با در نظر گرفتن این مسئله توانسته‌اند سیستم‌های مدیریت محتوایی طراحی و پیاده‌سازی کنند که باعث شده است کاربران مشکلات کمتری داشته باشند، به راحتی دسترسی به محتوای وب سایت خود داشته باشند و از کار با وب سایت خود لذت ببرند.

 

cms - طراحی سایت نیکان 


مزايا و معايب سيستم هاي مديريت محتوا

در موارد خیلی کم ممکن است وب سایتی را طراحی کنید که خاص باشد در این مواقع نمی‌توانید از نرم افزار CMS که یک نرم افزار آماده است را داخل وب سایت قرار دهید. راه‌اندازی و پیکربندی کامل CMS از پیش ساخته شده حدوداً 2 الی 3 هفته زمان لازم داررد تا بر روی هاست شما نصب شود. در صورت استفاده از CMS هم زمان کمتر و هم هزینه کمتری متحمل می‌شوید در مقابل در صورت نیاز به وب سایت اختصاصی شما باید از شرکت‌های نرم‌افزاری کمک بگیرید. در این حالت زمان و هزینه بیشتر است اما مزیت استفاده از سیستم‌های اختصاصی در این است که کلیه امکانات سایت دقیقاً مطابق با نیاز شما و با هدف رفع آن‌ها است. در هنگام استفاده از CMS ممکن است بخشی از نیازهای شما برطرف شوند. البته این موضوع به عملکرد و وظیفه سایت شما بستگی دارد. یکی از نقاط ضعف سایت‌های اختصاصی موضوع پشتیبانی آن‌ها می‌باشد زیرا سیستم‌های اختصاصی را هر شخصی نمی‌تواند توسعه و یا رفع خطا کند و اگر تیم پشتیبانی که آن را طراحی کرده است از سر خود باز کند کمتر شرکتی می‌تواند وب شما را پشتیبانی کند و این را هم باید در نظر بگیریم که نرم‌افزار CMS را از همه لحاظ می‌توان تغییر داد (Customize) ولی در سایت اختصاصی این امکان وجود ندارد. این را هم باید بدانید که برای بالا بردن امنیت سیستم‌های مدیریت باید دائما در حال رفع ایرادها، ارتقا و افزایش امنیت آن باشند. یک شرکت طراحی سایت زمانی که یک سرویس اختصاصی هک شود نمی‌تواند با یک سرویس که همه وب سایت‌ها با آن کار می‌کنند مقایسه شود. آن شرکت طراحی سایت همه نوع هزینه بالا را می‌پذیرد تا امنیت نرم‌افزار مدیریت محتوا خود را حفظ کند چون هک کردن یک مورد یعنی هک کردن همه سایت‌ها ولی برای یک مشتری که یک سایت را اختصاصی طراحی کرده است صرف نمی‌کندکه هزینه هنگفتی را برای امنیت آن سایت پرداخت کند و نه برای شرکت که این کار را انجام دهد.

سيستم هاي مديريت محتواي معروف PHP

 

زبان برنامه‌نویسی PHP دارای سیستم‌های مدیریت محتوای زیاد و معروفی است. در ادامه به آن‌ها را ذکر می‌کنیم. برای مشاهده جزئیات مربوط به هریک از این سیستم‌های مدیریت محتوا به مقالات بعدی ما مراجعه فرمائید.

·Wordpress
·Joomla
·Opencart
·Datalife

 

لازم به ذکر است گروه فنی مهندسی نیکان با بیش از 7 سال سابقه بالا و تجربه زیاد در زمینه تولید نرم‌افزارهای تحت وب برای مشاوره و انجام پروژه‌های شما در خدمت شما است. با ما تماس بگیرید: 021284242


Rated 5/5 based on 2367 reviews
طراحی سایت
Rated 4.5/5 based on 421 reviews

Copyright 2006-2019 Web Designed By Nikan Engineers Group ©