» » آپ تایم چیست (طراحی سایت)

مقالات

آپ تایم چیست (طراحی سایت)

آپ تایم چیست (طراحی سایت)

آپ تايم

ثبت دامنه و تهیه هاست دو مورد از موضعات مهمی بودند که در مقالات قبلی به آنها اشاره کردیم در این مقاله قصد داریم تا به معرفی مدت زمان روشن بودن سرور (Uptime linux) بپردازیم.

همان گونه که اطلاع دارید شرکت‌های بسیار زیادی وجود دارند که با شرایط و تعرفه های مختلف خدمات هاستینگ را ارائه می‌دهند. این امر باعث شده است که خدمات بهتری برای مشتریان انجام شود. اما برای اینکه بتوانیم بهترین گزینه را انتخاب کنیم باید یک روش را پیش روی ببریم تا بتوانیم انتخاب درستی را انجام دهیم. براي انتخاب درست هاست بايد عوامل مختلفي را در نظر بگيريم كه آپ تايم يكي از آن ها است.

Uptime چیست؟

اگر بخواهیم به صورت ساده آن را بیان کنیم، مدت زمان پاسخگویي سرور و یا اینکه هیچ گونه قطعی سرور نداشته باشيم را آپ تایم می‌گویند. در واقع آپ تایم توانایی سرور را در اداره و اجرای وب سایت نشان می‌دهد.


برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت nikan.ir و یا با شماره تماس 021284242 تماس حاصل فرمائید.


با توجه به اینکه یک سرور خوب باید بصورت 24 ساعته به برق و اینترنت متصل باشد، اختلال در سرور در هر يك از ساعات شبانه روز باعث قطع شدن وب سايت شما می‌شود و این یعنی کاربر وقتی آدرس وب سایت شما را درخواست می‌کند با خطا مواجه می‌شود. این به معناي عدم دسترسي به اطلاعات شما توسط كاربر خواهد بود. مسلماً هیچ یک از صاحبان سایت‌ها نمی‌خواهند این اتفاق برای سایتشان بیفتد و مشتریان خود را از دست بدهند لذا ما با استفاده از راهكارهاي مختلف مي‌توانيم ميزان Uptime را افزايش دهيم تا بروز چنين مشكلاتي را به حداقل برسانيم.


تفاوت آپ تايم 98 درصد و آپ تايم 99 درصد


یک سرور ایده آل باید به صورت مداوم کار کند و به هیچ عنوان قعطی نداشته باشد یعنی در واقع باید آپ تایم 100 درصد داشته باشیم. اما از آن جا كه بروز رساني‌هاي نرم‌افزاري و سخت افزاري و حوادث غير مترقبه اجتناب ناپذير هستند، در واقیعت اینطور نیست. بعضی از شرکت‌های هاستینگ اینگونه تبلیغ مي‌کنند که می‌توانند این کار را انجام دهند اما این حقیقت ندارد و در حقیقت فقط سرورهای خوب می‌توانند آپ تایم خود را 98 تا 99 درصد ارائه دهند. و استاندار آپ تایم 99 درصد می‌باشد. برای اینکه بدانید تفاوت بین 98 و 99 درصد در آپ تایم اینگونه است وقتی آپ تایم 98 درصد است با در نظر گرفتن اینکه یک روز 1440 دقیقه است، می توانیم بگوییم که تقریبا 29 دقیقه در روز قطعی داریم. و این به معنی قطعی سرور به طور متوسط 7 روز در سال است. آپ تایم 99% هم به معنی قطعی 14 دقیقه در روز یا 3 روز در سال می باشد.

 

آپ تایم - گروه مهندسین نیکان  

عکس شماره 1 - آپ تایم 

عوامل موثر در آپ تايم

موارد بسیاری وجود دارد که می‌تواند بر روی Uptime تاثیر گذار باشد. از جمله:

·شبکه سرور

·سخت افزار سرور

·نرم افزارهایی که روی سرور نصب شده‌اند

·امنیت سرور در برابر هکرها و ویروس‌ها

شبكه سرور

اغلب شرکت‌های هاستینگ قوي، سرورهایشان در یک دیتاسنتر (Datacenter) امن قرار دارد و تسلط کافی بر روی کنترل و مدیریت کامل سرورهایشان را دارند. كارشناسان دائما بر روي قسمت‌هاي مختلف اين مراكز داده فعاليت مي‌كنند و در حال ارتقاء شبكه موجود در اين ديتا سنترها هستند. بخش عمده‌اي از كيفيت خدمات هاستيگ به سالم و قوي بودن اين بخش ارتباط دارد.

 

شبکه سرور - طراحی سایت نیکان 


عکس شماره 2 - شبکه سرور  

برای مشاوره طراحی سایت خود با گروه مهندسین نیکان با این شماره 021284242 می‌توانید تماس حاصل نمایید.

سخت‌افزار سرور

سرورها نیز مانند سایر رایانه‌ها دارای قعطعات سخت افزاری از جمله cpu-ram-hard- کارت شبکه و غیره هستند. در ادامه قعطعات مهم و تاثیر گذار روی کیفیت سرویس دهی سرور را معرفی می‌کنیم.


Cpu

کلیه عملیات پردازش سرور را انجام می‌دهد و اینگونه می‌توان گفت که مهمترین قسمت کامپیوتر محسوب می‌شود. Cpu از ورودی داده‌ها را می‌گیرد و بر روی آن پردازش می‌کند و بعد از به دست آمدن اطلاعات به خروجی که آن را درخواست زده است ارسال می‌کند. cpu این قدرت را دارد که اطلاعاتی که از طریق ورودی انتقال می‌یابد را در حافظه موقت و نسبتا کوچک خود به نام کش (Cache) ذخیره کند و قعطی برق باعث می‌شود که اطلاعاتی که cpu در قرار گرفته شده است پاک شود.

 

سی پی یو - طراحی سایت  

 عکس شماره 3 - سی پی یو 

Ram

رم یک حافظه قابل خواندن و نوشتن است که کاره اصلی آن حفظ اطلاعاتی است که در خازن‌های خود به صورت موقت ذخیره می‌کند که بعد cpu آن را پردازش کند. و این خازن‌ها در صورت قعطی برق انرژی خود را از دست می‌دهند. چون سرعت RAM بسیار بیشتر از سرعت حافظه‌های جانبی مثل هارد دیسک‌ است و بنابراین CPU می‌تواند به سرعت دستورات را دریافت کرده و پردازش کند.

 

رم - نیکان 

عکس شماره 4 - رم 

Hard

هارد را می‌توان اینگونه تعریف کرد که بزرگترین حافظه جانبی است که همه داده‌ها از جمله سیستم عامل، فایل‌ها، برنامه‌ها و غیره روی حافظه جانبی یا همان هارد قرار می‌گیرد. و وظیفه آن حفظ و نگهداری از دادهای ارسالی است. و این اطلاعاتی تا زمانی که پاک نشود بر روی آن باقی می‌ماند.


هارد - طراحی سایت

عکس شماره 5 - هارد 

نرم افزار و امنیت در سرور

1.استفاده از سیستم های مدیریت محتوای قدیمی احتمال هک شدن آن است.

2.استفاده از کدها و یا اسکریپت های ناامن با امنیت پایین

3.استفاده از ماژول ها یا کامپوننت‌های نا امن

4.عدم رعایت موارد امنیتی مربوط به سیستم مدیریت مانند تنظیم سطح دسترسی‌ها

5.استفاده از رمز عبور ضعیف و ساده و یا دسترسی افراد دیگر

6.ویروسی شدن کامپیوتر شخصی

7.نصب نرم‌افزار، ماژول، قالب، کامپوننت و یا پلاگین قفل شکسته یا قدیمی و دارای مشکل امنیتی است.

نتيجه‌گيري

با توجه به مطالب ارائه شده باید به این نکته توجه داشته باشیم كه برای خرید یک هاست خوب باید به آپ تایم آن توجه کنیم که 98 و یا 99 درصد و پایین‌تر از آن نباشد چون باعث می‌شود هم رتبه سایت شما یا همان(رنک) آن پایین بیاید و هم مشتری خود را از دست بدهید. و اگر این اتفاق برای سایت شما بیفتد و سایت شما به مدت طولانی و پشت سر هم قطع و وصل شود موتورهای جستجو آن را یک نکته منفی در نظر می‌گیرند و رتبه سایت شما را در گوگل پایین آورد و این اختلال باعث آسیب رساندن به سئو (SEO) شما شود.

 

مطالب مشابه : 


Rated 5/5 based on 2358 reviews
طراحی سایت
Rated 4.5/5 based on 421 reviews

Copyright 2006-2019 Web Designed By Nikan Engineers Group ©